Zázvor alebo ďumbier nielen proti nachladnutiu
Sušený prášok je široko využiteľná korenina v indických jedlách, čerstvý koreň sa používa napríklad v kvasenom kórejskom šaláte kimchi, Japonci podávajú nakladaný zázvor k sushi a sashimi.
V orientálnej medicíne, a teda i vo Vietname ho ľudoví liečitelia často predpisujú ako liek na vykašliavanie hlienov pri prechladnutí a chrípke. Zázvor je podľa nich výborný aj ako stimulátor krvného obehu, pretože zahrieva telo.
Naozaj nie je nič lepšie, keď sa potrebujete vypotiť, ako nálev z čerstvého zázvoru (ďumbiera). To vedia aj slovenské staré mamy a čaj sa v zimných mesiacoch predáva v kaviarňach.
Kandizovaný zázvor (konzervovaný v cukre) je príjemne aromatický a zároveň veľmi chutný, v Ázii nájdete takmer všade zázvorové cukríky karamelky. Je užitočný dokonca aj pre ľudí meteosenzitívnych (citlivých na zmeny počasia).
Dôležité je aj to, ako dokáže zázvor tlmiť nevoľnosť a žalúdočné kŕče. Preto je užitočné ho mať pri sebe na cestách, ale aj v počiatočných týždňoch tehotenstva či na úľavu od nevoľnosti ak ste pacient po chemoterapii alebo po celkovej anestézii po operácii. Ďumbier sa uplatní aj pre svoje afrodiziakálne účinky - existuje aj vo forme esenciálneho oleja do odparovacích lámp -, alebo pri diétach.
Naše jedlá z Papaya, kam patrí čerstvý ďumbier: Phở – Vietnamská rezancová polievka Pho , polievka Bún Hue alebo sa hodí aj pre jedlá s morskými plodmi.