Menu

Limetka chráni organizmus nielen vďaka vitamínu C

Limetka chráni organizmus nielen vďaka vitamínu C

Limeta má spomedzi citrusového ovocia najkyslejšiu a najtrpkejšiu chuť. Obsahuje veľmi veľa vitamínu C (kyseliny askorbovej), jeho obsah v surovom olúpanom plode predstavuje 53 mg/100 g.

Dospelý človek by mal denne prijať 75-100 mg tohto vitamínu, čo znamená, že práve limeta je jeho vynikajúcim zdrojom. Vitamín C je jeden z najdôležitejších vitamínov, ktorý ovplyvňuje mnoho telesných funkcií v organizme. Má vplyv na imunitu a obranyschopnosť organizmu a hrá dôležitú úlohu pri likvidácii voľných kyslíkových radikálov, ktoré prirodzene vznikajú v organizme pri metabolických procesoch. Je teda výborným antioxidantom a prejavuje svoje účinky aj pri vstrebávaní železa z tenkého čreva do krvi a tiež spevňuje steny ciev.

Okrem kyseliny askorbovej obsahujú limety aj ďalšie látky rastlinnej povahy, ktoré nazývame fytochemikálie. Ich úloha je veľmi dôležitá pri prevencii nádorových, zápalových a srdcovo-cievnych chorôb. Medzi fytochemikálie patria napr. terpény alebo polyfenoly či favonoidy. Tieto mikroživiny, o ktorých sa hovorí menej ako o vitamínoch, majú však tiež protizápalové a antioxidačné účinky.

Takisto sa im prisudzujú aj účinky nápomocné pri ochrane organizmu pred rozvinutím nádorových ochorení. Citrusové ovocie vrátane limet chráni ústnu dutinu, pažerák a hltan. Jeho účinok je závislý od množstva požitého ovocia. Podobne pozitívne účinky citrusov boli sledované aj pri prevencii rakoviny žalúdka a pľúc.

Limety sú vynikajúcim pomocníkom v boji proti chorobách ciev, srdca, proti zápalovým a infekčným chorobám a preto sa všeobecne doporučuje ich výdatná konzumácia, najmä v bio kvalite.

Naše jedlá, kde nechýbajú limetky: Phở – Vietnamská rezancová polievka, Nem Cuốn - čerstvé jarné rolky, Nem Rán - vyprážané jarné rolky, Bánh Xèo - slané plnené palacinky, šaláty, Bún Chả – Ryžové rezance s grilovaným mäsom, Bún Bò Nam Bộ - Juhovietnamské rezance, Bún Cá – Rybacia Rezancová Polievka, a ďalšie.