Menu

Zázračná “fazuľka” Tamarind – exotická príchuť aj liečivé schopnosti

Zázračná “fazuľka” Tamarind – exotická príchuť aj liečivé schopnosti

Tieto plody rastú na strome, ktorého listy sú podobné agátovým a dozrievajú v strukoch. Vnútri sú malé kôstkové plody s kyselkavou ovocnou dužinou. Dajú sa jesť aj čerstvé a keď sú dobre dozreté, sladko-kyslá chuť je veľmi príjemná. V latinskej Amerike a Ázii sa z nich robí osviežujúca letná limonáda.

Dužina tamarindových plodov pomáha pri znižovaní horúčky, povzbudzuje trávenie (v Afrike sa dáva slonom, keď nechcú žrať) a podporuje vylučovanie žlče. Má tiež mierne laxatívne účinky, takže napomáha prevencii zápchy. 

Pre antiseptické účinky sa tamarind (po vietnamsky ME) využíva pri zápaloch hrdla a očných spojiviek ako aj pri hemoroidoch. Zaujímavosťou je využitie pri úpale, otrave jedlom a po nadmernej konzumácii alkoholu. Listy a kvety tamarindov sa prikladajú na narazené, vyvrtnuté alebo opuchnuté kĺby

V kuchynských receptoch sa s tamarindom najčastejšie stretneme v podobe sušenej dužiny alebo pasty z čerstvého plodu, ktorá dodáva mäsu a ryži kyslastú exotickú príchuť. Tamarindy majú hojné využitie v ázijskej aj latinskoamerickej kuchyni – najmä na omáčky alebo dezerty.

Vďaka vysokému obsahu pektínu sa tamarindové plody používajú aj na zahusťovanie, podobne ako u nás jablká a duly.

Vietnamské a thajské jedlá s tamarindom: Cua/Hùm/ Tôm Rang Me – Kraby, homár alebo kvetety v tamarindovej omáčke, Tom Yum polievky, Pad Thai rezance.